Classroom News

Burncoat High School 2018-2019 Third Quarter Honor Roll

Seniors

First Honors: Sarah Bialkin, Celia Borelli, Juan Brito, Elizabeth Chapdelaine, Johnathan Huynh, Avery Kasten, Jonny Le, Fatimah Mohammed, Aisling Novick, Lauren Pichette, Ana Sofia Sarmiento, Maria Simone Sarmiento, Matthew Sousa, Enes Spahiu, and Lily St Pierre. Second Honors: Keith Abaka Amuah, Princess Adu, Kiana Albertson, Obinna Asia, Kwaku Asomaning, Mymoon Bhuiyan, Maria Borelli, Jose Brisita, Paolo Bustos, Jordi Codjoe, Jack Cooney, Hyung Jun Dotsu, Shanellys Fernandez, Genesis Fernandez Colon, Isabelle Fredella, Elliott Gervais, Jasmine Green, Lawyer Guppy, Cassandra Gustafson, Nayelee Hernandez, Travon Kariuki, Aiman Khaliq, Yona Khamisi, Thu Le, Christina Le, Pedro Lima Dos Santos, Brendan Luong, Tung Luu, Deborah Maldonado, Daniela Martinez, Makayla Mason, Savonne Pickett, Peter Poole, Juan Ramirez Acacia, Brandon Rivera, Elsi Tutu, Sofia Vallejo, Emmanuel Vazquez Padilla, and Asma Yusuf.

Juniors

First Honors: Brigitte Apenteng, Chizaram Asia, Habeebah Badmos, Rita Brederson, Vincenza Burdulis, Clara Chambers, Brianna Derrick, Abigail Friedline, Eduardo Galicia Flores, Camara Hilton, Maighen Laferriere, Austin Lauziere, Steven Ngo, and Beth Sullivan. Second Honors: Joa Dane Alexandre, Cleary Attafuah, Ryan Auger, Angelina Baez, Debora Benitez-Otero, Tiana Cogoli, Rafael Diaz, Tyler Doyle, Adeline Dwyer, Brian Gitau, Herwin Godinez Figueroa, Julianna Grieci, Leslie Hernandez, Rana Ismael, John Janus, Devon Keelin, Andrew La Gorce, Alexis Lartey, Israa Majeed, Hilda Maldonado, Liam McDonald, Wilvannette Medina Cruz, Mountsinai Morris, George Nguyen, Inkamuzindi Nyafuraha, Sirestheliz Ortiz, Nana Kojo Otoo, Yasmarie Perez, Ethan Pintor, Abigail Reardon, Madelyn Rich, Hector Rivera, Colin Scuderi, Maria Alejandra Tapia Betancourt, Bogomil Tchangov, Ioanna Tchangova, and Marcus Walley McKay.

Sophomores

First Honors:  Haneen Alzuhairy, Kashus Brown, James Bui, Beverly Davies, Liam Gates, Efuah Gyanson, Melina Iannacchione, Eric Kahiu, Azellie Luyo, Muzzamil Malik, Margaret McCarthy, Emily Parks, Amanda Grace Wambui, and Robert Woods. Second Honors:  Nyasia Adams Russell, Mariem Amellal, Rhodaline Barber, Lily Bialkin, Hillary Boadu, Maame Darko, Angel Gonzalez, Katelyn Hidalgo, Litha Huynh, Corinna Iannacchione, William Jackson, Aniya Jones, Berlyne Marie Joseph, Elly Kulesza, Hieu Le, Matthew Losaw, Richmond Mensah, Kim Nguyen, Michael Nixdorf, Denzel Ohene Sakyi, Dat Pham, John Ricci, Kai Roman, Liza Rosenblum, Regis Adrian Simo Simo, Kaylee St Pierre, Pablo Tapia Betancourt, Wehazit Tekeste, Gabriella Torna, Joseline Vazquez, Felix Velazquez Perez, and Gajra Walker.

Freshmen

First Honors:  Kyle Arroyo, Leah Berg, Lois Divoll, Ashley Gonzalez, Kaitlyn Gould, Lucas Janiaski Barbosa, Sienna Leone, Isabella Montalvo, Trista Nkwhenui, Derek Oliviera, Rachel Oppong, Arthur Peterson, Mallory Powell, Zachary Rich, Jusuf Spahiu, Daija Speight, and Riley West. Second Honors: Dylan Agyeman, Ryan Algieri, Mustafa AlJassani, Maryam AlKhameesi, Pharrel Ansah, Owen Butts, Nyla Clark, Edgar Colon, Mariangely Colon, Mia Davis, Kailey Decker, Ciaran Douglas, Emma Ford, Marina Gerebet, Micah Haynes, Kareem Jolly, Saif Khalid, Lindsey Lafleche, Nicola Laratro, Ora Lin, Olivia Ludy Speight, Brian Maki, Paul Nguyen, Uchenna Nwachuku, Alyssa OConnor, Maria Gabriella Panta, James Plouffe, Saad Rabbi, Stephanie Ribeiro, Patrick Rigaud, Angelina Sahin, Marie Santana, Yarelis Santiago, Sarai Santillan, Juliana Santos Rivera, Meghan Scuderi, Paula Sierra Vargas, Bryan Smith, Norman Tang, Linh Tran, Paoliany Tubens, Jaden Vega, Nicole Zalomis, and Chantale Zuzi.
Claremont Academy 2018-2019 Third Quarter Honor Roll

Seniors

First Honors: Johana Dhivers, Marcques Goza, Ngan Nina Nguyen, Raquel Pena, Jadine Rondeau Perritt, and Thanh Nha Tran. Second Honors: Shahira Abdel-Hadi, Melanie Aguilar, Santos Avalos Castillo, Alexandra Ayala, Michael Do, Tashira Farrell Correa, Karla Garcia, Gregory Hanchell, Angeli Hernandez, Hayley Horton, Catherine Jauregui Trinidad, Alanys Lozada, Yaneiri Mateo, Darwin Rodriguez, Francisco Rondon, and Livia Thomollari.

Juniors

First Honors: Jennifer Estrada, Delmy Henriquez, and Peter Korfuzi. Second Honors: Misk Al Jeboure, Edwin Baculima, Genesis Coto, Darina Dhivers, Audrey Gypsi, Marilyn Hernandez, Jessenia Kolaco, Petronila Lux Velasquez, Anaisa Matos, Jorge Pantoja Santillan, Daniel Ponce, and Jean Romero Gauthier.

Sophomores

First Honors: Evelyn Hernandez Mo, and An Nguyen. Second Honors: Rut Arevalo, Cristhian Chacon, Joselyn Figueroa Cosme, Laciann Griffiths, Truong Le Nguyen, Ricky Luong, Genesis Marquez, Fernando Matos, Nareichka Melendez Mercado, Tambond Nguyen, Emily Pacheco, Geysher Perez, Neisha Pommier, Ronald Ramirez, Luis Rivera, Sherlyn Suarez, Gina Treska, Deanna Turner, Mackenzie Weldon, and Anaiya Wright.

Freshmen

First Honors: Milly Figueroa Diaz, Isabella Galindo, Malaney Nguyen, Michael Owin, Ailany Rivas, and Alisa St Helene. Second Honors: Xio Alvarado, Kimberly Bonilla De Jesus, Kevin Cruz Ramos, Adonay Estrada, Agnes Faikai, Tsunami Fuster, Ana Gonon, Ivy Le, Alex Lopez Mercado, Kimberly Mangandi, Scarlet Mejia, Phuong Nguyen, Elizabeth Nivar Chavarria, Angeles Pillco, Toe Reh, Joham Rosario, Jade Scorse, and Dannyella Vazquez.

Grade 8

First Honors: Sayeisha Gonzalez, Amy Le, and Michel Portillo. Second Honors: Boshra Al Jamal, Alan Alvarez, Johan Brito, Dianibel Camilo Garcia, Sophia Duong, Jeremy Ferreira Paulino, Marcus Hayes, Lynn Nguyen, Elaina Nieves, Samantha Phomvandid, Say Reh, Betzaida Rivera, Giselle Sanchez, Loida Sierra, Huy Tran, and Deumaris Zeda.

Grade 7

First Honors: Sandra Akram, Evelyn Carius, Estefany Carranza Sanchez, Dieu Huyen Do, Katie Luong, Irene Magana Mejia, Bu Meh, Po Meh, Emma Naula, Ali Paul, Key Reh, and Kevin Valentin. Second Honors: Mary Afutu, Salam Al Jamal, Michael Alvarenga, Jacqueline Arevalo Quintanilla, Gabriela DaSilva, Bhawana Dhungel, Maikel Feliz, Nathaniel Garcia, Giyani Gonzalez, Genesis Hernandez, Janessa Macario, Leslly Mancia, Dung Nguyen, Peter Nguyen, Chantal Nunez, Rebeca Perla, Lam Pham, Nayadis Rosario, Jenye Simpson, Santiago Suarez Pineros, Kristian Thomollari, Elizabeth Vasquez, Misael Velez, and Esmeralda Villatoro.
Doherty Memorial High School 2018-2019 Third Quarter Honor Roll

Seniors

First Honors: Coral Alicea Manon, John Baklli, Zachary Brown, Nicole Canizares, Janasia Chavis Santiago, Sidnhy Cheng, Livia Duro, Sara Gace, Lindsay Gaudette, Andrea Gjokollari, Valentina Guevara Medina, Kaley Harper, Natalie Harris, Mary Hazelton, Frank Kennedy, Nikita Khadka, Joel Kosovrasti, Michelle Manxhari, Caroline Ober, Natalie Sharry, Julia Shays, Daria Soto, Jasmin Tannous, Sean Thomas, Julia Traiger, and Sarah Tran. Second Honors: Chloe Addis, Lucas Aguayo-Garber, Tanya Al Habeeb, Asia Alnajjar, Jason Amantea, Anya Anya, Andri Arias Alcala, Natalie Barrera, Megan Belica, Nicholas Biliouris, Emma Brennan, Aileen Cahill, Denae Cameron, Sarah Cohen, Sydney Connole, Finnbar Courtney, Tionna Cox, Michael Crocker, Marion Daka, Dan Dao, Mark Delia, Juliana Derr, Alanis Diaz, Lovetta Dillon, Felicity Ekeh, Javier Espinal, Sarah Forster, Tessa Forster, John Gadson, Dimitrios Gaitanidis, Aaron Georges, Chris Gjino, Vianney Gonzalez, Michael Gonzalez, Sean Grow, Teresa Guerra, Youssef Hassan, Julianne Higgins, Folashade Ishola, Aisha Issah, Bonolo Jackson, Garen Jizmejian, Konrad Martin Koranteng, Mirgen Kroi, Ruth Kumi Duodu, Justin Lam, James Le, Jacklyn Lim, Rochel Lipschitz, Damian Lokko, Jenny Luong, Julie Ly, Bruna Matias, Anna McElroy, Rachel McNally, Paulina Mensah, Kevin Merlos Orellana, Michaella Minnucci, Gabrielle Monfredo, Kyle Monfredo, Michael Monfredo, Phoebe Moulin, Ynhi Nguyen, Zabdiel Nieves Diaz, Therence Ntihinduka, Jamie ODonnell, Susanna Oppong, Paapa Owiredu, Charles Payson, Luke Pegram, Jennifer Phan, Noah Plasse, Janny Pojani, Nicholas Pontius, Lucas Poyser, Michelle Puch, Brendon Qeleshi, Christopher Reidy, Katherine Reumann, Lefteri Roba, George Robert, Malik Rouse, Tereza Saliu, Kofi Sarfo, Kaiya-Karin Saunders, Uendi Tahiraj, Suraj Tamang, Sotiris Tego, Haik Varderesian, Tajon Vassar, Javier Veras, Chelsea Villa, Allison Wood, and Maggie Zecker.

Juniors

First Honors: Frances Adhamidhi, Evette Ansah, Yariam Bernard Vega, Joshua Brunelle, Duong Dao, Manirambona Dieu, Dariel Espinal, Kleo Golemi, Nikola Grozdani, Shayla Halloran, Darin Hiraldo, Myhrida Kamberi, Jillian Lang, Emily Larkin, Violet Manxhari, Jimmy Martinez, Enzo Miglioreli Borges, Method Nishimwe, Rosalina Rivera, Katerina Sodano, Emily Stein, Sydney Stratis, and Molly Thompson. Second Honors: Maria Abarca, Anthony Adade, David Adarkwah, Jacklyn Adu, Denzel Agyeman, Isaac Aning-Dei, Savannah Baker, Amber Baker, Katerina Baolli, Alberto Barrera, Angel Barwuah, Jaeden Baxter, Camden Bombredi, Kyra Carpenter, Vanessa Cenkollari, Jaylynn Collazo, Christina Colome, Tess Comeaux, Andrew Comptois, Julia Elbe, Keily Escalante Castro, Maria Fernandez Rodriguez, Regan Flanagan, Eden Forget, Mackenzie Francis, Emily Gahagan, Eduardo Gomes Rocha, Elisa Graham, Ashley Grullon, Jerika Guzman, Vy Ha, Derek Henrriquez Quinones, Johanna Hernandez Portillo, Eric Jerszyk, Johangel Jimenez Florenzio, Julia Keane, Ryan Keating, Suzanna Kelebeyeva, Brianna Kelly, Emile Khoury, Elodie Killick, Timothy Kimondo, Thomas Kruczynski, Charles Lenihan, Ana Julia Lopes Vasconcelos, Yarieli Martinez, Eric Migridichian, Anthony Migridichian, Aminah Mohammed, Bridget Murray, Bridget Muturi, Annitah Nakandi, Kylie Nguyen, Donnie Nguyen, Aidan Noonan, Kwaku Nyarko, Liam OFlaherty, Abphur Paibo, Kosti Pano, Abraham Passmore, Javier Perez, Amanda Perez Guerrero, Timothy Pham, Isabella Piedrasanta, Lydia Pizarro, Anette Ramirez Cruz, Joseph Ravin, Joshua Rivera, Frederick Rushton, Bianca Salinas, Ernesto Santana Herrera, Jada Schaefer-Richards, Daniel Sheeran, Jon Skende, Klajdi Skilja, Jacob Slootsky, Komlavi Touglo, Talina Tran, Minh Tran, Steven Tu, Kyle Tucker, Emily Vandoros, Emma Vokes, Jessica Vu, Abdulla Waleed, Reece Waterman, Micah Wingell, Britney Yeboah, Francisco Zafon-Whalen, and Sophie Zahariadis.

Sophomores

First Honors: Annalisa Allan, Ann Antwi, Fareed Aoude, Ann Aquino, Nishaly Arous Nieves, Colby Bartley, Seamus Bisnette, Alexander Boutros, Noah Callery, James Cannon, Meidailene Cheng, Gersian Collaku, Ronnette Cruz, Natalie Dervishian, Ornel Djomo, Mia Engel, Joseph Evasius, Emily Gervais, Jenna Higgins, Melchizedek Hilton, Sokol Hoxha, Ryleigh Jerome, Eva Kadriu, Evan Karcasinas, Demetrios Kennedy, Vasilios Kladas, Angela Kroi, Seamus Leary, Sam Lipka, Liv Maloney, Christian Marshall, Kristal Mehillaj, Winnie Muiru, Nolan Mungovan, Vanessa Munoz, Michelle Muriuki, Pragya Narahari, Kenny Nguyen, Jordan Nguyen, Dayja Nguyen, Denise Nguyen, Angela Njuguna, Margaret O Dea, Loise Obeng, Matthew Ober, Rodolfo Pineda, Laura Pirani, Jessica Poyser, Abigail Prendergast, Grace Rielly, Jaelien Rivera, Colin Schoen, Naomi Shertzer, Fabjola Sote, Christina Soter, Matthew Suyer, Antonia Tollkuci, Lan Tran, Klaidi Varfi, Bethany Vogel, Vincent Vu, Reid Wynja, Kendrick Xuan, and Dhespina Zhidro. Second Honors: Alwaleed Al Habeeb, Leona Antwi, Kalu Anya, Cassidy Arbuckle, Tawny Aviles, Maria Bahnan, Domenic Belsito, Gabriel Bistika, Abigail Brennan, David Brissette, Quynh Nhu Bui, Nathaniel Bushey, Lolita Cani, Shawn D Chambers, Sophie Chauvin, Visarion Cika, Ashley Cloutier, Kayla Rose Collins, Irene Colon, Jordan Conrad, Tristan Coomey, Rowaid Daabool, Elaine Darbey, Caitlin Demand, Jonathan Duong, Shawn Durkin, Demetris Elliott, Messiah Feliciano, Sienna Figueroa, Grady Freeman, Megan Fyfe, Lily Gajdzinski, Melanie Heath, Melvin Hidalgo, Shaelyn Hoey, Thinh Huynh, Christopher Iannoli, Leucaris Javier Santos, Elijah Kalombo, Kevindela Kemeh, Kyler Lai, Sarah Lapierre, Thanas Lara, Quan Le, Tomas Lera, Mikel Lolo, Azana McClain-Riley, Jonathan Mejia Zelayandia, Richard Mensah, Mabi Moeng, Jeitza Morales, Joe Smith Mugo, Adrianne Munoz Salgado, Thomas Murray, Tionge Nakazwe, Joel Nanakobi, Alena Nguyen, Evelyne Nibitanga, Mara Novick, Bismark Oduro, Anjelika Ortiz, Tracy Osei Kwarteng, Crystal Otano, Efrosini Paleologos, Khushi Patel, David Pedanou, Khoi Pham, Desirae Pressey, Igo Rawson, Catherine Reidy, Kyle Riel, Joana Ripa, Ceasar Rodriguez, Amelia Rodriguez, Zipporah Sampomaa, Elion Sholla, Thomas Short, Benjamin Smola, Erisa Sote, Rachel Stuller, Rezarta Tarusha, Victoria Torkornoo, Kayla Traiger, Edward Twum Barimah, Michael Varderesian, Mateo Vera, Duong Vo, Madeleine Wanat, Carlin Whalen, Ainsley White, Jamirah Williamson, Eleni Xhupi, Xavier Zinkevich, and Tomasz Zygmunt.

Freshmen

First Honors: George Aoude, Innocentia Appiah, Santiago Baez, Rachel Barume, Michael Boutros, Katherine Bresnahan, Luis Castellanos Jacome, Sandhya Dhakal, Margaret Dowd, Mya Faulkner, Brynna Fisher, Lauren Harper, Grace Henderson, Dhoksia Jani, Cedric Jizmejian, Arba Kamberi, Anita Kermani, Abigail Kiritsy, Kevin Koroveshi, Lucie Lang, Jack Lang, Viona Male, Tamer Mansour, Christopher Manxhari, Julianna Manxhari, Albi Marini, Isabella Marrone, Leah McNally, Rakela Mihallari, Uendi Mullaj, Nora Murray, Eleanor Murray, Simone Nelson-White, Cathy Nguyen, Sean Nodurft, Isabelle Okala, Ilia Pavliqi, Antonia Pelteku, Victoria Peters, Dylan Pham, Isabella Piskator, Nathan Prentiss, Mirey Rodriguez Carela, Anna Rose, Nasion Shtrepi, Lusia Spaho, Oliana Tego, Alyssa Tran, Steven Tran, Shuto Tsutsui, Adela Vasili, Leah Vasiliadis, Bernard Ymeri, Madeline Zafon-Whalen, Lilyan Zavras, and Anesti Zguro. Second Honors: Dardi Agolli, Ayra Ahsan, Jehan Al Dulaimi, Issa Al Khamees, Natalie Alvarez, Abigail Antonelli, Michael Asare-Larbi, Shmuel Avinoam, Arianna Belsito, Sean Belton, Joseph Benoit, Trishna Bhujel, Ava Bogosian, Colin Bourget, Zulma Carreno, Olivia Cellucci, Bonell Chateau, Kailey Cherry, Thomas Cleary, Benjamin Donahue, Helen Dormah Boadu, Emma Gniadek, Amelia Granger, Dyani Gualdarrama, Maxwell Hanus, Timothy Hase, Kenda Hassan, David Healy, Tyler Henry, Ruth Hilton, Robert Hokanson, Ava Hurley, Gerald Jennings, Tiffany Kago, Viona Kalemi, Prajwal Khawas, Kristine Khuu, Maeve LaGorce, Alexander Lauzon Saraiva, Lindsey Leitko, Arianna Letourneau, Lillyann McDorman, Cori McInnes, Samantha Mercak, Ella Milewski, Tiffany Mitchell, Cody Nguyen, Jake O Donnell, Evelyn O Malley, Jaco Pereira, Joshua Petkie, Kayden Pham, Malachi Pierre, Olivia Pontius, Rose Powers, Nataly Ramon, Jaziel Rodriguez Pena, Aaron Sarfo Nimmo, Nicole Sarmiento, Danaysha Smith, Lauren Stein, Klejvi Sulaj, Katelyn Sullivan, Leana Taraj, Colin Wanat, and Jammel Yeboah.
North High School 2018-2019 Third Quarter Honor Roll

Seniors

First Honors: Hayman Alzuhairi, Sana El Hussein, Tiffany Ofosuware, Nicole Okonji, and Romar Powell. Second Honors: Aya Aba Zaid, Georgia Adjabeng, Emmanuel Adu Agyekum, Irtiqaa Ahmed, Ruqaya Ali, Bertha Amoako, Nadia Berrios, Veronica Bhatty, Chris Diaba, Ernest Ewur, Newash Ghishing, William Gonzalez, Ram Gurung, Philip Heslop, Amy Ho, Angelo Iacovone, Andrew Lam, Marys Martinez, Julisa Matthews, Abraham Mbokar, Felicia Miche, Xavier Monsanto, Kiet Nguyen, Shayla Nguyen, Jason Nunez, Charita Osafo, Charles Owusu, Luis Pomales De La Cruz, Agniesca Ramos Gonzalez, Anita Ren, Ashley Sanchez Diaz, Donnessa Stapleton, Kaela Thibault, Keyla Torres Montanez, Jack Vilayvanh, Shazal Zaheer, and Nabaa Zaki.

Juniors

First Honors: Richard Bonsu, Carolyn Brunelle, Baw Meh, Dang Nguyen, Chelsea Ofosuware, Jacob Reiss, and Jane Tang. Second Honors: Ghasak Abdulahad, Davissen Ankomah, Abigail Boafo, Bryan Camacho, Cassandra Carey, Christopher Cotto, Kolby Deyo, Melannys Diaz Goither, Naomi Drumgoole, Anthony Duong, Azal Ghadeer, Anastasia Honny, Yoliett Labrador Cancel, Preeti Lalotra, Jisenia Lozano, Deshawn McDowe, Victoria Mensah, Reuben Mugisa, Christopher Murillo, Samuel Ortez, Evans Owusu, Kiara Perez Mercado, Sheila Pokua, Xavier Rodriguez, Emmanuella Saforo, Aymene Talbaoui, Hemily Utida, and Ruben Velasquez.

Sophomores

First Honors: Nahriyah Alejandro, Arlyenis Garrastegui, and Deveniar Reid. Second Honors: Hamam Ali, Lovely Anaglate, Victor Argueta Cordova, Luan Armanelli, Juan Ayala Parrilla, Anh Bui, Beatriz Carvalho, Jesany Collazo, Nana Conduah, Thais Da Silva Moura, Helena Dematos, Jeyshlene Irizarry Santiago, Shakira Jean-Paul, Ariana Martinez Guastella, Chleo Menjivar Porrata, Angelise Morales, Alijah Morales, Kasandra Morla, Brandon Njuguna, Cindy Nuamah, Tiernan ONeal, Stephanie Orellana, Jasmine Owusu, Scott Siguenza, Kristina Stoja, Karisya Suarez, Liceidy Terrero, Binh Tran, Nguyen Vuong, Tyrese Walley, Wendy Williams, and Milad Zaya.

Freshmen

First Honors: Ronnie Amoah, Joseph Appiah, Anthony Buscarino, Nicole Duran Rodriguez, Tariq Khalaf, Dat Le, Petraq Mele, Rachel Monserrate, Nayrobi Rivera, Ama Sefah, Lucas Thai, and Kayla Vuong. Second Honors: Narjis Abdulhussein, Ghid Abdulrazzaq, Gabriella Acevedo, Betty Adu, Joaquin Alves Marte, Kofi Apea Agyeman, Natalie Arroyo, Sarah Barbosa Santana, Isael Bisono, Hanh Bui, Alexandra Cabrera Cordon, Luis Cruz, Anthony Dejesus, Balika Dhital, Cody Ginese, Jaden Guzman, Jasmen Haynes, Ian Lamoureux Raymond, Raul Mancia, Blake Manna, Jason Martinez Lopez, Andiyooni Naples, Aaliyah Ojo, Courtney Quang, Nicole Quinones, Genesis Ramirez, Karyleishka Rivera, Coletin Rumrill, Joshua Saforo, Carlton Sanon, Hannah Shotzberger, Donney Stapleton, Nancy Tran, Lenny Tran, Khoi Truong, Jonathan Vega, and Ravena Wilson.
South High School 2018-2019 Third Quarter Honor Roll

Seniors

First Honors: Goniola Bode, Knowah Coughlan, Karmen Diep, Angela Germain, Alyssa Goins, Nissy Lebron, Lilliana Maday, Kevin Nguyen, Eugenia Nsafoah, Eugene Nsafoah, Naeshly Pagan, Ryan Rossi, and Valerie Valdez-Ordonez. Second Honors: Pearl Abaidoo, Ebi Aliko, Benjamin Alvarado, Sheila Badu, Olivia Barbale, Sharon Boateng, Sonja Carvalho, Ana Castillo Ayala, Andraws Daabool, Samantha DeLuca, Kaitlynn Dennett, Blake Desrosiers, Mobeen Fatima, Okoh Frimpong, Tamanna Gurung, Ryan Hale, Blerina Iljas, Phylicha Kalala, Joyce Kienyere, Christian Kohler, Jenny Nhi Lam, Jackson Lam, Gia-Han Le, Nicholas Li, Marianela Lugo, Tu Luu, Ryan Luu, Juanita Marfo, Lea Martorana, Crismarcely Mueces Rodriguez, Cristian Negron Rivera, Hung Nguyen, Britnie Nguyen, Peter Nhan, Jadrienne Peltier, Leticia Peprah, Lillyanna Perez, Jean Phan, Dakendjy Pierre, Aleksander Proko, Samantha Pusateri, Tatiana Ramos, Carolin Reinoso Fernandez, Felicia Robinson, Maria Rodriguez, Nayeli Rodriguez Retana, Zerintia Ruiz, Lorena Souza Cardoso, Puspa Subedi, Kimberly Swanson, Courtney Tran, Jason Tweneboah, Bianca Valentin, Sarah White, and Daniel Williams.

Juniors

First Honors: Alvin Boateng Marfo Acquah, Jacob Boatright, Kimberly Carmona Diaz, Makenna Dolan, Dukilda Hasanllari, Emily Judkins, Jocelyn Lopez, Mondie Lucius, and Paschal Ojatabu. Second Honors: Esther Adu, Abdallah Al-Obaidi, Antonia Amonu McCarthy, Thomas Boapeah, Nana Ekua Budu, Nteziyaremye Byiringiro, Dea Cenolli, Jessica Clivio, Nylajah Colon, Nazdana Darwishi, Adam DeFosse, Luis Deya, John Diaz, Devin Dinh, Jahzeel Encarnacion Diaz, Reilly Fikucki, Cassandra Flegal, Liam Foskett, Noah Franchi, Juan Garcia Reyes, Genna Goggins, Edgerin Harris, Josue Hernandez, Brandon Hubert, Kenny Huynh, Fatima Ismail, Lexxus Jackson, Christina Jandrow, Shannen Jimenez Alfonso, Eliana Lamptey, Anh Le, Kim Le, Erick Licona, Angel Lucky, Randy Luong, Krissy Ly, Evolina McDonnell, Melanie Mejia, Melissa Melendez, Maritza Melendez, Fredrick Muchiri, Olivia Munyambu, Ivy Nieves, Julianna Nunez, Humberto Pablo Mateo, Aneralys Pereira, Ohemaa Pipim, Audriana Proper, Timothy Quach, Sean Rosselli, Prince Etta Sonpon, Helena Stamatakis, Majel Tafa, Grace Tran, Andy Truong, Tim Truong, Dennis Twumasi, and Siyi Zhang.

Sophomores

First Honors: Maxim Attiogbe, Han Chiem, Hayatullah Darwishi, Celia Germain, Paige Landry, Calvin Li, Clarise Liu, Julio Morales-Mena, Bao Han Ngo, Cindy Nguyen, Richard Nguyen, Kaden Nguyen, Priscilla Obeng, Nancy Phan, Caroline Quinn, Zulimar Quiros, Daniel Tejeda Davila, and Valerie Tran. Second Honors: Priscilla Abaidoo, Victor Adu Acquaye, Danielle Afrakoma, Jazwaur Ankrah, Marleny Argueta Martinez, Heather Bachand, Finlay Bergstrom, Kacey Bresnahan, Sylfe Broh, Melvin Cabrera, Keila Carmona, Jessica Cohen, Gislaine Cruz Wilson, Araya Del Frate, Soelis Diaz Zayas, Nancy Doan, Joshua Domotey, Phuc Duong, Alexandra Economou, Felicita Figueroa, Shannon Fitzgerald, Yaw Frimpong, Erica Frimpong, Naydelis Garcia Rios, Nicholas Garry, Jordan Grady, Shyla Jones, Jayden Keevan, Savanna Le, Thu Le, Anaia Lombo, Angie Lucius, Catarina Margarotti, Abigail McDermott, Jazlynn Medina, Katherine Mendez, Safia Najjar, Ziadoon Nazzal, Samira Netto, Jacquelian Ngo, Mai Thanh Nguyen, Oanh Nguyen, Kelly Nguyen, Amos Njenga, Jobeth Pacheco, Jerika Polanco, Samuel Posner, Nana Quanin, Nieshaly Ramirez, Valentina Ramos, Jonathan Rivas, Bernice Saysay, Brayan Sierra, Iteoluwakiisi Talabi, Jameson Thach, Tia Tomco, Kim Anh Tran, and Tanisha Villalongo Santiago.

Freshmen

First Honors: Miles Appleton, Isabella Archambault, Afua Asare, Lily Chisholm, Isabella Da Silva, Frankie Dong, Shelley Duodu, Maryorie Hernandez Benes, Tina Ho, Anthony Matimu, Dalena Nguyen, Grace Nyamekye, Hana Olivia, Justin Phan, Tiffany Rawlston, Adonis Rodriguez, Deyli Romero Mesas, and Lina Tran. Second Honors: Lloydia Agyemang, Zoe Black, Kevin Boakye, Nancy Boateng, Loi Bui, Nathan Bui, Lucy Cantarero Vasquez, Owen Chase, Sheryl Domingo, Jordan Foy, Laura Garcia Ramirez, Lena Goins, Maya Huaman, John Huynh, Kyle Jerszyk, Michael Juarez, Grace Kalinowski, Cindy Lam, Danyael Le, Kady Le, Guilherme Macedo De Jesus, Bryce Maloney, Janice Mensah, Marvin Mensah Acquah, Ahmed Mohammed Essam, Malia Montalvo, Janiyah Moore, Alberto Morales Mena, Dargely Mueces Rodriguez, Lisa Ngo, Tan Nguyen, Khoa Nguyen, Jennifer Nguyen, Cynthia Njenga, Katherine Noroian, Thantai Nsafoah, Christian Oboh, Jaqueline Orellana, Enger Paulino Trujillo, Katherine Picon Farfan, Hannah Quang, Sunita Rai, Marco Rocha Jardim Silva, Isauleyshka Rodriguez, Elvin Sanchez, Livan Sanchez, Bikash Subba, Emily Synan, Andy Tran, and Nhut Tran.
University Park Campus 2018-2019 Third Quarter Honor Roll

Seniors

First Honors: Jaquelyn Morales, and Janely Rosario. Second Honors: Brianna Blais, Kenny Bui, Tu Quyen Le, Vy Ly, Erick Martinez, Thien Nguyen, Jenny Nguyen, Jones Osei-Owusu, Ricardo Ponce, Stephanie Sarfo, and Thuy Tien Tran.

Juniors

First Honors: Ezenia Diaz-Lembert, Gabriella Guzman Jerry, Tan Le, Jonathan Mora, Whitney Nguyen, Aaron Nguyen, Kevin Nguyen, Felix Pantoja, Samantha Pham, and Grace Uwimana. Second Honors: Eliandy Bueno, Jean-Pierre De Jesus, Yasleni Genao, Nasurdin Hakiri, Helene Umutoni, Michael Vargas, and Miguel Zacarias.

Sophomores

First Honors: Debrin Adon, Germania Balbuena Marte, Yaa Brefo, Radaicy Cespedes Rodriguez, Jennifer Ha, Emily Huynh, Anna Luong, Kathy Martinez Dominguez, Mariela Miron Dominguez, Hairong Quan, Johnson Tran, Lizbeth Vazquez, and John Vo. Second Honors: Laurel Flowers, Mayelin Gil Ramos, Pedro Hidalgo, Angelina Irizarry, Jesahi Mojica, and Marlene Morales Torres.

Freshmen

First Honors: Nairim Cespedes Rivan, and Colin Nguyen. Second Honors: Mbonye Clement, Antoinette Gruanue, Jason Ha, Anthony Lam, Jeffrey Nguyen, Nghi Nguyen, Izabella Toscano, Nhu Tran, Michelle Tran, Carelisse Vega Rodriguez, and Wilson Vo.

Grade 8

First Honors: Rachel Gibson, Tammy Huynh, Phong Nguyen, and Brian Tran. Second Honors: Jonathan Carmona Mesa, Robert Goode, Demi Hang, Megan Holmes, Erika Miron Dominguez, Kim Nguyen, Joe Nguyen, Ngocmy Natalie Nguyen, Adalise Rivera Lugo, and Alycia Young.

Grade 7

First Honors: Alkawthar Albohmood, Deni Jordhani, Akyedze Kusi, Tayen Lu Truong, Susan Luong, Diana Luong, Yvannah Ortega, Jordan Saguay, Pamely Saldana, Van Tran, and Gianni Viruet. Second Honors: Osiris Adon, Stephanie Anokye, Kofi Brefo, Destiny Frimpong, Izael Gonzalez, Javon Hargrove, Noelani Negron, Dashaun Prince, Paola Saldana, Joanny Teran Lezcano, and Melannie Valdes.
Worcester Technical High School 2018-2019 Third Quarter Honor Roll

Seniors

First Honors: Muna Abdulkhader, Maryam Al Hakeem, Samantha Arguin, Martha Boiquaye, Dallas Burgess, Amyah Chagnon Verdieu, Yarelis Cortes, Jeanie Djokotoe, Bryan Escobar, Serena Jaber, Amy Jano, Dayshawna Johnson, Alyssa Kelleher, Maryssa Leone, Kristina Meneses, Selena Miller, Marleen Nunez, Beshair Nurhussien, Sean Oconnor, Caroline Owusu, Yamilett Pineda, Andrea Pizzotti, Zachary Plouffe, Marielys Rodriguez, Cassidy Rushlow, and Madison Seroter. Second Honors: Maryam Abdulrasaq, Angela Adutwumwaa, Angeles Adutwumwaa, Felix Akaab, Wesley Alvarez, Katelyn Alves, Emilie Avril, Sibela Bace, Awa Bamba, Kasyus Barbour, Justice Batista, Kyran Bishop, Oswald Boampong, Chelsea Boateng, Samuel Borenstein, Carlos Cardenas, Greisy Cepeda Victoriano, Nyenpu Cisco, Tajrei Colon, Ayanna Cordova, Lytany Cruz, Oleevya Daboul, Landen Delacruz, Eh Doh, Julian Economou, Irianis Escalera, Nathaniel Felix, Roger Flores, Erin Gaffney, Kimberly Garcia, Julyari Gonzalez, Alyvia Hagearty, Michelle Haigbea, Jannelly Hilario, Kasandra Horan, Maria Jano, Carolina Jimenez, Brandon Kibathi, Abigael Kihu, Jessica Kuffour, Kaitlyn Lauziere, Henry Le, Zachary Le, Sarah Lefort, Michael Letendre, Re Ahna Lewis, Marquise Little, Hannah Mastrototaro, Molly Milionis, Brianna Millan, Brian Marcio Montenegro, Payton Morlock, Thuyen Nguyen, Margaret Njenga, Kylee Norris, Innocent Nortey, Nicole Odonkor, Naomi Ostlund, Isabelle Perez, Amanda Powell, Ohemaa Prempeh, Ronald Quijada, Tatiana Quintanilla, Hevyn Raymond, Pavli Renja, David Ringquist, Sheyenne Rodriguez, Dariel Rodriguez, Kendra Rose, Russell Sanborn, Mariama Sanneh, Zaimarie Santana Rivera, Jose Santiago, Vincent Sasso, Kailey Sciascia, Connor Shea, Joshua Skebos, Joseph Skebos, Jamarcus Taylor, Victor Thai, Carlos Torres, Doris Vasquez, Madelin Vera, Tommy Vicenty Torres, Allan Wachira, Asia Walker, and Angelina Zenon.

Juniors

First Honors: Miles Agyemang, Sally Al Suhaili, Hussain Bhatti, Mia Bisceglia, Alexa Bukoski, Angel Cabrera, Marc Cassata, John Demedeiros, Monica Doan, Josephine Essuman, Neyelin Hilario, Isabella Masiello, Jose Morales, Eduardo Moreira, An Nguyen, Meilin Nokeo, Yanairis Nunez, Besma Nurhussien, Dara Ostorga, Janyce Pickett, Mary Powell, Wilmer Reyes, Willeisha Rodriguez, Gabriela Rodriguez Lopez, Dorcas Ruhamya, Rolando Salamea-Lopez, Ryan Smith, Shelby Sposato, Azka Tanveer, Calvin Tran, Cole Wagner, Connor West, Hannah Williams, Ana Zuniga, and Ignacio Zuniga. Second Honors: Griselle Abarca, Frances Adams, Beck Adjei Nyame, Alejandro Alicea, Shaelyn Anderson, Deborah Annin, Danial Aulo, Jessica Baronas, Anya Barrett, Samantha Belculfine, Sheridan Belnavis, Christian Benjumea Ortiz, Efua Bondzie, Jack Brackett, Samantha Brodeur, Laskye Brown, Matthew Burns, Zoe Campbell, Haley Capurso, Vivienne Charpentier, Jeriel Colon Calderon, Sincere Cruz, Lydia Dakin, Mulbah Darwulo, Isabella Daviau, Jomarie Dejesus, Melanie Depaz, Bruce Dobson, Josena Doe, Hailey Doyle, Sophia Dubay, Marydinna Ekeh, Mayra Elena, Timia Ende, Carlinsky Esperance, Juan Espinoza, Crystal Fernandez Duval, Christina Flynn, Lexie Gaitho, Katie Gallivan, Aria Garczynski, Nayeli Gil, Camden Gillespie, Nayalis Gonzalez, Georgina Gutierrez Galan, Grace Hakenson, Olivia Hall, Sawsan Hammond, Ryan Hendrickson, Olivia Jameson, Julie Jean Jacques, Masen Jost, Kimberly Kakpo, Ryan Karanja, Madison Kasputis, Samantha Kelleher, Alison Kiarie, Wesley Kinyanjui, Angela Kwarteng, Queenly Kyei, Sydney LaFlash, Arianna Larrabee, Vina Le, Shalysse Luiz, Sindy Mancia, Heather Mann, Daniel Marble, Josie Martell, Craig Martin, Erika Martinez, Anamarie Martinez, Angelene Matthew, Quinn Matthews, Mackenzie McNeil, Jacob Metallic, Edwin Miranda, Jarievet Miranda-Cruz, Marisabella Montoya, Safiya Nafai, Ryan Ndiritu, Mel Neves, Jefferson Ngamo, Nzanzu Nganza, Jame Ngo, Shainale Nguyen, Jennifer Nguyen, Thanh Henry Nguyen, Kiary Nieves, Ines Nieves, Emy Novoa, Philipo Ntibazokiza, Naiyelie Pacheco, Francisco Paulino, Gereline Perez, Joshua Phinney, Enrique Pillco, Zoi Pirperis, Savannah Platt, Tori Plikunas, Cindy Pratt, Christopher Quijada, Joseph Rajotte, Eddy Ramon, James Ricardi, Natasha Rivas, Antonio Rivera, Giovanna Rocha, Angel Rodriguez, Paola Rodriguez, Jennifer Ruano-Escobar, Nailea Salinas, Selena Sanchez, Jason Sanchez, Janely Santana, Ava Savage, Kanwal Shahzad, Sumayyah Shahzadi, Jake Shamaly, Zachary Sibray, Leah Silverstein, Emma Sjoberg, Agnes Smart, Michael Smith, Breanna Smock, Anastasia Somers, Robyn Stark, Elaina Stearns, Michaela Swisher, Juliette Tarnuzzer, Michael Taylor, Litzy Torres, Randy Tran, Alexa Trejo, Nevaeha Vazquez, Mariana Vega, Prisca Wagereka, Jordan Warner, Paul West, Adam Whitney, Miarah Williams, Kassandra Williams, Monique Yah, and Hawa Zuo.

Sophomores

First Honors: Katherine Brown, Shawn Budzinski, Francine Cot-Om, Yamilex Cruz, Isabela Cruz, Lauren Engquist, Arielle Hornbaker, Ibraheim Ibraheim, Trayvon Johnson, Sanantha Jude, Amanda Mui, Paola Palomeque Jara, Nima Patel, Anthony Pizzotti, Kathryn Quinn, Yanitza Rodriguez, Sofia Thomas, Linda Tran, and Sarah Tran. Second Honors: Valerie Abarca Manche, Neidis Acevedo, Eugenia Agurimah, Rabeea Al Jizani, Rokaih Alaloussi, Derek Alas, Rafael Alejo, Luis Alves Mendes, Michael Apher, Christina Arcentales Bermejo, Elaine Asamoah, Adrian Asante, Maria Assis, Anas Awad, Anna Aziz, Braden Beauchene, Genesis Bernabel, Aaron Bishop, Alex Borella, Afeni Boyd, Kitana Brissette, Gabrielle Brown, Timothy Camarra, Stephanie Canizares, Axel Carrasquillo Pineda, Jack Carroll, Silas Chambers, Jean Judeline Charles, Kendra Collins, Rayna Consiglio, Meghan Couture, Michael Cronin, Katlyn Daley, Victoria Dauksz, Louis Dellolio, Brian Diaz, Makenzie Dover, Nicole Fredua Agyemang, Gus Garcia Valente, Diego Gil Jimenez, Jefferson Gonzalez, Chantel Gonzalez, Addison Green, Ander Guayas Jara, Sandip Gurung, Anisha Gurung, Zyara Hamilton, Peyton Harden, Jayden Ibanez, Ruben Isenberg, Jennifer Jarzobski, Ariella Jumpp, Shaindelle Kimani, Akua Kwarteng, Gabrielle Lacaire, Alayjah Lane, Landon Le, Kayla LeBoeuf, Leishaliz Lebron, Camdyn Lloyd, Aden Lopez, Raheeq Makhzumy, Angel Maldonado, Alberto Maldonado, Logan Malone, Nathaniel Manu, Stephanie Martinez, Madison Matthews, Ryan Mazeika, Jeremiah Mcdaniel, Mi Meh, Justin Meola, Brandon Merino, Habibo Mohamed, Maryam Mustafa, Doaa Mutar, Tritha Neupane, Cindy Nguyen, Julie Nguyen, Michelle Nguyen, Zephyr Ntimanduenga, Prince Nyamekye, Rushil Patel, Estiben Pillco Minchala, Byron Poole, Kyram Pou, Victor Quinones, Maroua Rahaoui, Oscar Ramirez Blanco, Havilla Ribeiro, Camron Richardson, Michaela Rickards, Samia Rivas, Michelle Rodriguez, Douglas Roque, Natalie Rosario, Christina Ross, Giovanni Salerno, Maria Victoria Sales, Mya Saphirak, Denzel Sarfo Antwi, Taylor Schonborg, Frederick Siayor, Duncan Sibray, Jessica Soto, Alexander Staniewski, Matthew Stuller, Aeneas Taylor Frye, David Thananga, Quinn Torres, Isabella Vancelette, Victoria Villamil, Katelynn Wales, Joshua Zdonczyk, and Richard Zelayandia.

Freshmen

First Honors: Maryam Al Nidawi, Cianna Aubin-Carville, Jacob Baronas, Christopher Bilodeau, Adalia Borrelli, Luke Bourque, Tahje Bryan, Carlos Canizares, Naiskys Carmenate, Xadia Cherrie, Gerard Demain, Kiera Derrell, Sophia Dimopoulos, Lily Fichtner, Ana Giraldo, Jasmarie Henriquez, Asya Kabanov, Simran Kaur, Lilliana Kyle, Julia Leitko, Cindy Luong, Saoirse McGinn, Sean Murphy, Diana Nguyen, Brian Nguyen, Rena Nurhussien, Jonathan Orellana, Morgan Pandolfi, Sophia Pandolfi, Roselin Paulino, Noah Pirperis, Britney Quach, Julia Rivera, Aidan Smith, Trey Tankersley, Jared Vega, Stacia Zoghbi, and Sophia Zoghbi. Second Honors: Nooran Al Aloosi, Yousif Alsudani, Rosan Alzuhairi, Julia Amaral Santos, Zachary Amidon, Alison Aponte, Samuel Araujo, Beyonce Asomani, John Barsaleau, Chantell Blount, Lucas Bombonatti, Ashley Brea, Natasha Brooks, Ryan Bukoski, Nina Carroll, Donovan Coleman, Jacob Cooney, Skylar Daly, Ariana Davieau, Hazel Diaz, Francesca Diaz Aybar, Italia DiPadua, Sara Doherty, Marian Dos Santos Rabelo, Fei Duong, Omar Elmi, Favour Enwereuzor, Antoinette Enyim, Matthew Garcia, Rachael Githige, Stephen Grenier, Alexa Grullon, Sabah Hammad, Janavia Hodge, Kaileigh Houde, Katie Huynh, Raphaela Jean Jacques, Jose Jijon Gaspar, Orlando Joya Flores, Gabriela Kadiri, Aya Khwa Murad, Jada Kihu Davini, Eden Kimani, Zataeya King, Christopher Lavoie, Janelle Layne, Elizabeth Le, Lacey Lee, Joshua Lemieux, June Lundin, Quoc Ly, Cristiano Machado Silveira, Austin Manna, Bryan Marques De Souza, Cheyanne Martin Gonyea, Raymand Martinez, Ycyes Mcconnell, Shaun Mcdonald, Kaylee Melendez, Joshua Menard, Ernest Meyh, Sieda Mohamud, Sali Mohsin, Miguel Montoya Zapata, Ciara Morales, Alyssa Morales, Erika Morales, Kenneth Moscozo, Gabriel Nadow, Chanh Nguyen, Ba Nguyen, Jesye Nortey, Linell Nunez Beriguette, Caitlyn Oliveira, Angel Otero, Constantine Owusu-Mensah, Alexandra Pandolfi, Ashley Parker, Shanay Patel, Brandon Pen, Fabian Pinon, Lana Pucyk, Alexander Quijada, Paige Rawson, Eugena Raymond, Poe Reh, Miriamyelis Rivera Lopez, Jaylisses Rodriguez, Genesis Rodriguez, Kiana Rodriguez Acevedo, Raneth San, Gabriella Sasso, Angel Sastre, Jack Scannell, Haniel Serrano, Hunter Siebel, Gustavo Siqueira, Michael Smith, Uttara Son, Mia Stolakis, Kali Stout, Safa Subhi, Michael Tasi, Matthew Terry, Thoai Thach, Noelia Tolentino, Denzel Valera, Joshua Van, Jeisnely Vazquez Pizarro, Imani Vega, Yadiel Villalongo Santiago, Nathalia Vulcain, Alexis Wagner, Mateusz Wasiewicz, Diamond White, Chaise Withers, Mia Wright, Benjamin Wright, Amy Zapata Barrera, and Eleni Zelayandia.
Translate